Aynalıkavak Kasrı ve Musıki Müzesi

İletişim Bilgileri

Adres: Aynalıkavak Caddesi, Aynalıkavak Kasrı, Hasköy, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye


İstanbul’un fethinden sonra, Osmanlı Sultanları'nın da ilgisini çeken Aynalıkavak Kasrı'nın bulunduğu koruluk, bölgede kurulan Osmanlı Tersanesi’nden dolayı “Tersane Hasbahçesi” adıyla anılmaya başlamıştır. Hasbahçe’deki ilk yapılaşmanın tarihi Fatih Sultan Mehmed dönemine dek inmekte, burada inşa edildiği kesin olarak bilinen ilk kasır ise Sultan I. Ahmed (1603-1617) dönemine tarihlenmektedir. Tarihsel süreç içinde padişahların yaptırdığı kasırlarla gelişen ve “Tersane Sarayı” olarak anılan bu yapılar topluluğu; 17. yüzyıldan başlayarak “Aynalıkavak Sarayı” olarak da adlandırılmıştır. Kasımpaşa Hasköy’de yer alan kasrın, ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte; Evliya Çelebi’ye göre Fatih Dönemi’nde, bir başka kaynakta ise 1613 yılında Kaptan-ı Derya Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Aynalıkavak ismi bahçesindeki kavak ağaçlarından ve Pasarofça Antlaşmasıyla Mora’yı Türklere bırakan Venediklilerin antlaşma sonrası Osmanlı Padişah’ı III. Ahmet’e hediye ettikleri aynalardan gelmektedir.

ultan III. Selim (1789-1807) döneminde büyük bir onarım görerek yeniden düzenlenmiş ve bugünkü görünümünü kazanmıştır. Ağırlıklı olarak 19. yüzyıl saray, köşk ve kasırlarından oluşan Milli Saraylar yapıları arasında daha erken dönemlerden günümüze gelmiş tek yapı olan Aynalıkavak Kasrı geleneksel mimarîsi ve dekorasyon özellikleriyle son derece ayrıcalıklıdır. Aynalıkavak Kasrı'nın ana yapısı, eğimli bir arazide inşa edilmiş ve bahçesi çeşitli ağaçlarla süslenmiştir. Giriş mekânına bir verandadan girilip, oradan da geniş bir salona geçiliyor. Salonun üç tarafında ipek döşemeli divanlar, duvarlarında ise mavi zemin üzerine altın yaldızlarla yazılmış III. Selim’e ait bir şiir yer alır. Salon üç yönde bahçeye bakan hatlarla bezenmiş pencerelere sahip ve üzeri kubbeyle örülü bir arz odası görünümündedir.

19. yüzyıl başlarında kasır has bahçe olarak anılmış, II. Mahmut tarafından Kirkor Balyan’a restore edilmiş; günümüzdeki şeklini ise, III. Selim zamanında almıştır. Restorasyonu tamamlanan kasır, 5 Kasım 2010 tarihinde ziyarete açılan Aynalıkavak Kasrı’nın alt katı, Türk Müziği aletlerinin sergilendiği ve bazen sanat musikisi konserlerinin düzenlendiği bir araştırma merkezi ve müze bulunmaktadır.

Görüş yazabilmek için kayıt ol veya sitede oturum aç.

  Haritadaki konumu

  Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi (Direksiyon Binası)

  Doğanbey Mh. Gençlik Parkı, Tren Garı, Ulus / İsmetpaşa, Altındağ, Ankara

  İBB Karikatür ve Mizah Müzesi

  İbb Karikatür Ve Mizah Müzesi, Atatürk Bulvarı Kovacılar Sk. No. 12 Vefa, Fatih, 34083, İstanbul, Türkiye

  İETT Bağlarbaşı Kültür Merkezi ve Ulaşım Müzesi

  Selami Ali Mh. Gazi Caddesi, Bağlarbaşı, Üsküdar, İstanbul

  ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

  Odtü Bilim Ve Teknoloji Müzesi, Çankaya, 06800 Ortadoğu, Ankara, Türkiye

  Aynalıkavak Kasrı Kafeterya

  Aynalıkavak Caddesi, Aynalıkavak Kasrı, Hasköy, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

  İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

  Meclis-i Mebusan Caddesi, No: 2, Tophane, Beyoğlu, İstanbul

  MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

  Anıttepe Mh. Dögol Caddesi, Mke Yerleşkesi, Pk: 06330, Tandoğan, Çankaya, Ankara

  İzmir Resim ve Heykel Müzesi

  Mithatpaşa Caddesi, No: 94, Konak, İzmir

  MSGSÜ | Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi

  Meclis-i Mebusan Caddesi, No: 2, Tophane, Beyoğlu, İstanbul

  MSGSÜ | Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi konumu

  © 2016 TUBİBA Hakkımızda - İletişim

  Top