Galata Kulesi

İletişim Bilgileri

Adres: Bereketzade Mahallesi, Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

Günümüzde Galata Kulesi’nin yüksekliği 66,90 metre, dış çapı 16.45 metre, iç çapı ise 8.95 metredir. Duvar kalınlığı da 3.75 metre civarındadır.

Kule 1349'da Cenovalılarca Galata'yı çevreleyen surların başkulesi olarak inşa edilmiştir. Yapılışı hakkında çeşitli söylentiler vardır. Başlangıçta isa Kulesi olarak adlandırılan kule, Osmanlılar döneminde zindan ve gözlemevi olarak kullanılmıştır. Yangın ve fırtınalardan sonra sık sık restore edilen bina, son olarak 1964'de onarım görmüş ve 1967'de yeniden kullanıma açmıştır.

Kule’nin İsa’dan sonra 507 yılında imparator Iustinianos zamanında inşa edildiği idda edilmektedir. Aynı zamanda Cenevizliler tarafından İsa Kulesi, Bizanslılar tarafından Büyük Kule olarak anılan yapıya, günümüzdekine yakın şeklini, 1348 yılında Cenevizliler vermiştir. 1509 depreminde büyük zarar gören Kule, devrin ünlü Osmanlı mimarı Hayrettin tarafından onarılmıştır. Ayrıca; Kule, Kanuni Dönemi’nde Kasımpaşa Tersanesi’nde çalıştırılan mahkûm işçiler için hapishane olarak da kullanılmıştır.16 yy.ın sonlarında ise; müneccimbaşısı Takıyeddin Efendi, Kule’nin tepesine bir rasathane kurmuştur. Bir dönem bu şekilde kullanılan Galata Kulesi, 3. Murat tarafından kapatılır ve Kule tekrardan hapishaneye dönüştürülür.

4. Murat zamanında 1638 yılında; Hezarfen Ahmet Çelebi, kollarına kanat takarak, Galata Kulesi’nden Üsküdar’a o meşhur uçuşunu gerçekleştirir. 17 yy.a doğru mehterhane takımına ev sahipliği de yapan Kule; 1717den sonra artan İstanbul yangınlarıyla baş edebilmek için yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. Ama ne yazıktır ki Kule 1794 senesi kendisi de yanmaktan kurtulamamıştır.

Üçüncü Selim zamanında; Galata Kulesi onartıldıktan sonra, Kule’nin üst katına bir cumba eklenir.1831’de kule bir yangın daha geçirir. Bu sefer 2. Mahmut; Kule’nin üzerine iki kat daha çıkar ve külah biçiminde olan ünlü dam örtüsüyle Kule’nin tepesi kapatılır. O dönem onarımla alakalı olarak, Pertev Paşa’nın bir de yazıtı Kule’ye yerleştirilir. 1875 yılında kuvvetli bir fırtınadan sonra, Kule’nin tepesindeki külahımsı çatı uçar ve daha sonra 1960 yılında tekrardan onartılır. Galata Kulesi günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir şirketi olan BELTUR tarafından işletilmektedir.

 • 3 yıl önce - 2013-12-06 16:05:00

  Eşsiz manzaraya sunan eşsiz tarihi yapı. En son giriş ücreti 10 liraydı şimdi ne kadar bilemiyorum fakat buraya gelipte galata kulesinin balkonundan bir seyri istanbul yapmamak hayatın hatalarından birisidir. Birde restaurantı vardırki fiyatları uçuktu fakat artık beltur a geçmiş işletmesi ve normal fiyatlara yemekte yeme şansına sahip olacağız artık. Fakat alkollü içki satışı olmayacakmış üzülecek olanlara duyurulur. Ama bardak tokuşturmak serbestmiş.
 • 6 yıl önce - 2011-05-12 08:55:00

  mutlaka görülmesi gereken mekan.istanbulu istanbul yapanlardan....

Görüş yazabilmek için kayıt ol veya sitede oturum aç.

  Haritadaki konumu

  Galata Kulesi Restaurant

  Bereketzade Mh. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata, Beyoğlu, İstanbul

  Galata Evi

  Galata Kulesi Sk. No: 15, Galata, Beyoğlu, İstanbul

  Galata 2 Mimarlık Dekorasyon ve Turizm

  Bereketzade Mah. Galata Kulesi Sok. No:3/2 Beyoğlu Müeyyitzade Mah. Serdarı Ekrem Sok. No:14 Zemin Kat Beyoğlu, İstanbul

  Galata Tower Restaurant

  Bereketzade Mh. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata Kulesi, Beyoğlu, İstanbul

  Galata Hediyelik Eşya ve Deri Ürünleri

  Galata Kulesi No: 1, Galata, Beyoğlu, İstanbul

  Galata Mevlevihanesi ve Müzesi (Kulekapı Mevlevihanesi)

  Şahkulu Mh. Galip Dede Caddesi, No: 15, Tünel, Beyoğlu, İstanbul

  Kiva Galata

  Galata Kulesi Meydani No: 4, Beyoğlu, İstanbul

  Cafe İnciraltı

  Şahkulu Mh. Galipdede Cad. Tımarcı Sk. No. 1 / C

  Okcumusa İlköğretim Okulu

  Bereketzade Mah. Galata Kulesi Sok. No: 19, 1 Beyoğlu, İstanbul

  Okcumusa İlköğretim Okulu konumu

  © 2016 TUBİBA Hakkımızda - İletişim

  Top